Gdy żona często wpada w depresję

Moja żona jest pełnoetatową gospodynią domową, mamy troje dzieci w wieku do 6 lat. Żona często wpada w depresję, zwłaszcza gdy nie może podołać wszystkim obowiązkom. Ale ja też mam ręce pełne roboty i bardzo często jestem zmuszony pracować w godzinach nadliczbowych. W jaki sposób mógłbym pomóc żonie w tych trudnych latach? Mam dla pana dwie propozycje:

– 1. Ludzie (a zwłaszcza kobiety) z jakiegoś powodu znacznie łatwiej znoszą wszelkie stresy i napięcia, jeśli mogą je dzielić przynajmniej z jeszcze jedną osobą. Ta zasada mieści się w kategorii „ludzkiej wyrozumiałości” i jest niezwykle istotna dla gospodyń domowych. Frustracje towarzyszące wychowaniu małych dzieci i wypełnianiu obowiązków domowych będą łatwiejsze do zniesienia, jeśli da pan żonie do zrozumienia, że pan to wszystko rozumie. Nawet jeśli nie może pan w żaden sposób zmienić sytuacji, proste zauważenie, że żona zrobiła w danym dniu coś godnego uznania ułatwi jej powtórne wykonanie tego samego zadania w następnym dniu. Zamiast tego bywa zwykle zupełnie inaczej. Co najmniej osiem milionów mężów powtarza co wieczór to samo niewybaczalne pytanie: „Co robiłaś przez cały dzień, kochanie?” Już sam charakter pytania implikuje, że ta niepozorna kobieta wstawszy z łóżka w południe przesiedziała cały dzień przed telewizorem popijając kawę! Ta niepozorna kobieta mogłaby zabić męża za takie słowa. Każdemu potrzebna jest świadomość tego, że sposób, w jaki wypełnia swoje obowiązki zasługuje na uznanie. Mężowie otrzymują tę pożywkę emocjonalną poprzez awanse w pracy, podwyżki itp„ a czasem pochwały w ciągu dnia pracy. Kobiety pracujące w domu otrzymują te pochwały od swoich mężów, o ile w ogóle je otrzymują. Najnieszczęśliwszymi żonami i matkami są często te, które zmagają się ze zmęczeniem i brakiem czasu w osamotnieniu, podczas gdy ich mężowie nigdy nie wiedzą dlaczego one są tak zmęczone.

– 2. Zarówno mężowie, jak i żony powinni nieustannie wystrzegać się tej plagi, jaką jest nadmiar zobowiązań. Nawet wartościowe i przyjemne zajęcia stają się szkodliwe, jeśli pochłaniają ostatnią cząstkę energii czy parę wolnych chwil przy końcu dnia. Choć we wciąż zapracowanej rodzinie rzadko to bywa możliwe, każdy od czasu do czasu powinien mieć możność stracenia trochę czasu na to chociażby, aby sobie pospacerować kopiąc kamyki i pomyśleć o przyjemnych rzeczach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>