Gdy żona cierpi z powodu napięcia przedmęnstruacyjnego

Czy charakter odczuć towarzyszących napięciu przedmenstruacyjnemu jest zbliżony do odczuć w okresie przekwitania? Biorąc pod uwagę fakt spadku poziomu estrogenu w obydwu fazach, tak. Ponieważ poczucie własnej godności jest najwyraźniej związane z estrogenem, uczucia kobiety na przykład brak szacunku do samej siebie, są widoczne zarówno przed miesiączką, jak w okresie przekwitania. Istnieje również hipoteza, że kobiety, które doświadczają poważnych zaburzeń emocjonalnych w czasie miesiączki będą najprawdopodobniej doświadczać w przyszłości w jednakowym stopniu napięć związanych z przekwitaniem. Innymi słowami, podatność na wpływ estrogenu ujawnia się we wczesnym okresie życia i potwierdza ją wiek średni.

Gdy moja żona cierpi z powodu napięcia przedmęnstruacyjnego, nie tylko staje się drażliwa i wybuchowa, ale wpada w jeszcze większą złość, kiedy próbuję jej powiedzieć, że wszystko będzie dobrze i że wcale nie jest tak źle jak się wydaje. Jak Pan to tłumaczy?

Zaobserwował pan tę samą prawdę, której i ja musiałem się nauczyć w moim wcześniejszym doświadczeniu poradniczym, Pamiętam zwłaszcza jedną pacjentkę, która miała zwyczaj telefonować do mnie lub przychodzić do mojego biura co dwadzieścia osiem dni bez wyjątku. Zawsze była niezmiernie przygnębiona i niespokojna, ale wydawała się zupełnie nie zdawać sobie sprawy z faktu, że jej depresja miała związek z jej kalendarzem hormonalnym. Tłumaczyłem jej wielokrotnie, że nie jest z nią naprawdę tak źle i że za kilka dni wszystko się poprawi. Ku memu zdumieniu jednak, te próby pocieszenia jej powodowały tylko jeszcze większą frustrację i sprawiały, że usiłowała mnie przekonać, jak naprawdę okropne było jej życie. Po dłuższym zastanowieniu się nad jej sytuacją uświadomiłem sobie, że nie przychodziła do mnie po odpowiedź, ale po to, by mieć pewność, że istnieje na ziemi inny człowiek, który rozumie, co ona przechodzi. Kiedy to zrozumiałem gdy kobieta ta znów mnie odwiedziła starałem się wczuć w jej sytuację i okazałem zrozumienie, pomagając jej wyrazić utajoną w niej frustrację. Płakała przez czterdzieści czy pięćdziesiąt minut mówiąc mi, że nie ma dla niej zupełnie nadziei, a potem wydmuchała nos, pociągnęła nim i powiedziała: „Dziękuję Panu za pomoc. Czuję się znacznie lepiej i nie wiem, co bym poczęła dzisiaj bez rozmowy z Panem”. A ja jej tylko pokazałem, że rozumiem. To wystarczyło.

Wydaje mi się, że pańska żona potrzebuje takiego samego uspokojenia. Są chwile, kiedy każdemu z nas przydała by się dawka takiego lekarstwa. Jako że „tabletka” składa się faktycznie z estrogenu, czy kobiety, które ją biorą doświadczają zmian emocjonalnych, o jakich Pan pisał?

To zależy od rodzaju przepisanej tabletki. Jeśli estrogen i progestin (sztuczny progesteron) są podawane równocześnie przez dwadzieścia dni, a następnie wstrzymane, nastrój pozostaje na umiarkowanie niskim poziomie i cechuje się lekkim niepokojem przez resztę miesiąca. Jeśli jednak podaje się estrogen przez piętnaście dni, a estrogen -progestin przez pięć, zmiana nastroju jest bardzo zbliżona do normalnego cyklu beztabietkowego. Lekarz może udzielić pani więcej informacji na temat rodzaju tabletki, jaki pani bierze oraz jej rewerberacji emocjonalnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>