Gdy nastolatka chce chodzić ze starszym od siebie chłopakiem

Mam czternastoletnią córkę, Margettę, która chce chodzić z siedemnastoletnim chłopcem. Nie czuję, że powinnam jej na to pozwolić, ale nie jestem pewna, jak powinnam zareagować. Co powinnam jej powiedzieć?

Zamiast tupać i krzyczeć „Nie! I to jest moje ostatnie słowo!”, opracowałbym rozsądny plan na nadchodzące lata i racjonalne uzasadnienie jego realizacji. Może pani powiedzieć: „Margretta, masz czternaście lat i rozumiem twoje nowe zainteresowanie chłopcami. Tak właśnie powinno być. Jednak nie jesteś jeszcze przygotowana do tego, aby przeciwstawić się presji, jaką starszy chłopiec może wywierać na dziewczynę w twoim wieku (jeśli zapyta, o co pani chodzi, proszę wyjaśnić).

Twój tatuś i ja chcemy pomóc ci przygotować się do chodzenia z chłopcami w przyszłości, ale jest jeszcze kilka pośrednich kroków, które powinnaś zrobić. Musisz się nauczyć, jak być „przyjaciółmi” z chłopcami, zanim staniesz się dziewczyną jednego. Aby się tego nauczyć, powinnaś zawierać znajomości z chłopcami i dziewczętami w twoim wieku. Będziemy ich zapraszać do naszego domu lub ty możesz chodzić do nich. Następnie, kiedy będziesz miała piętnaście i szesnaście lat, będziesz mogła umawiać się z chłopcem w towarzystwie innej pary w miejscach, w których będą obecni dorośli. 1 wreszcie, w jakimś momencie szesnastego roku życia będziesz mogła sama umawiać się z chłopcem.

Gdy nastolatka chce chodzić ze starszym od siebie chłopakiem część 2

Twój tatuś i ja chcemy, żebyś chodziła z chłopcami i dobrze się bawiła, i chcemy rozsądnie postępować w tej sprawie. Ałe jeszcze nie jesteś gotowa, by samotnie umawiać się z chłopcem kończącym szkolę średnią i po prostu będziemy musieli znaleźć inne sposoby zaspokojenia twoich potrzeb towarzyskich.

Moja niezamężna córka powiedziała mi niedawno, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Jaki powinien być mój stosunek do niej w takiej sytuacji?

Nie można przez szorstkie i pozbawione miłości zachowanie odwrócić tego. co już zaszło. Pani córka potrzebuje teraz więcej zrozumienia niż kiedykolwiek wcześniej i powinna je otrzymać, na ile to możliwe. Proszę pomóc jej przebrnąć przez ten trudny okres, unikając uwag w rodzaju „A nie mówiłam”. W ciągu następnych kilku miesięcy stanie ona w obliczu wielu ważnych decyzji i będą jej potrzebni spokojni, rozważni rodzice, którzy będą mogli jej pomóc w wyborze najlepszej drogi. Proszę pamiętać, że trwała miłość i czułość często rodzą się pomiędzy ludźmi, którzy wspólnie przetrwali jakiś kryzys.

Mój piętnastoletni syn jest zagorzałym miłośnikiem przyrody. Jego pokój jest pełen węży w klatkach, gniazd pszczelich, roślin i owadów. Nawet garaż jest zajęty przez różne zwierzęta złapane i oswojone przez niego. Nie cierpię całego tego cuchnącego stada i chcę, żeby syn zainteresował się czymś innym. Co powinnam zrobić?

Jeśli tylko utrzymuje w swoim zoo ład i porządek, powinno się mu pozwolić rozwijać jego zainteresowania. Proszę sobie tylko przypomnieć, że w wieku piętnastu lat „robaki” jako hobby biją „narkotyki”!

Większość nastolatków wie o tym, że zażywanie narkotyków jest szkodliwe dla ich organizmu, a nawet ich zabija. Dlaczego więc to robią? Czy padają najczęściej otiarą pozbawionych wszelkich skrupułów handlarzy narkotykami, którzy czynią z nich niewolników narkotyków?

Nie zawsze. Zachęcanie do spróbowania narkotyków odbywa się zwykle w towarzystwie kolegów, w przyjaznej atmosferze. Często na prywatkach podaje się marihuanę i pigułki, a komuś nie biorącemu narkotyków trudno w takich wypadkach odmówić, w przeciwnym razie okaże się ciemniakiem i prostakiem. Wielu nastolatków byłoby dosłownie gotowych zaryzykować swoje życie, gdyby sądzili, że tego żąda od nich grupa rówieśników i właśnie ta potrzeba akceptacji społecznej jest głównym narzędziem inicjacji w większości nałogów związanych z narkotykami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>