Fragmenty z Księgi Rodzaju

Te dwie osoby trudno byłoby nazwać pozbawionymi cech ludzkich 24 Rozmowy z rodzicami embrionami, zanim się narodziły. Już wtedy były znane Stwórcy, który wyznaczył im swoim boskim wyrokiem ich życiowe zadania.

– 3. W Księdze Rodzaju czytamy, że: „Izaak modlił się do Jahwe za swą żonę, gdy była ona niepłodna. Jahwe usłuchał go i Rebeka, żona Izaaka, stała się brzemienna. A gdy walczyły ze sobą dzieci w jej łonie, powiedziała: „Jeśli tak bywa. to czemu mnie się to przytrafia?” Poszła więc zapytać o to Jahwe, a Jahwe jej powiedział:

„Dwa narody są w twoim Zonie, dwa odrębne ludy wyjdą z twoich wnętrzności i jeden będzie silniejszy od drugiego, starszy będzie sługą młodszego” (Rz 25, 21-23).

Bóg znów był świadomy rozwijających się osobowości tych nie narodzonych bliźniąt i przepowiedział ich przyszłe konflikty. Wzajemna nienawiść ich potomków jest widoczna na Bliskim Wschodzie po dziś dzień.

– 4. Sam Jezus został poczęty przez Ducha Świętego, co ustala Boską naturę Chrystusa od chwili, gdy był pojedynczą komórką w łonie Maryi (Zob. Mt 1. 18).

– 5. Najbardziej dramatyczny przykład znajdziemy jednak w Psalmie 139. Król Dawid opisuje swoją relację (jeszcze przed narodzeniem) do Boga jako ojca. Wrażenie jest oszałamiające.

„Ty bowiem utworzyłeś moje nerki. Ty utkałeś mnie w łonie mej matki. Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła. I dobrze znasz moją duszę, nie tajna Ci moja istota, kiedy w ukryciu powstawałem, utkany w głębi ziemi. Oczy Twoje widziały me czyny i wszystkie są spisane. W Twej książce: dni określone zostały, chociaż żaden z nich jeszcze nie nastał” (Ps 139, 13-16).

Ten fragment jest dla mnie wzruszający, ponieważ implikuje, że Bóg nie tyle zaplanował każdy dzień życia Dawida, ale że to samo uczynił dla mnie. On był obecny, kiedy jak powstałem w ukryciu i On osobiście utworzył wszystkie delikatne organy wewnętrzne mojego ciała. Wyobrażacie sobie! Wielki Stwórca wszechświata z miłością czuwał nad moim rozwojem w czasie, gdy jeszcze nieświadomie spoczywałem w macicy – podobnie czyni wobec każdej istoty ludzkiej na świecie. Ktokolwiek może to pojąć i nie doznać radości, z pewnością musi być nieczuły jak kamień!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>