Dzieci są zwykle bardzo odporne

Moj dziesięciolatek jest chyba najbardziej nieodpowiedzialnym dzieckiem, jakie kiedykolwiek znałam. Nienawidzi pracować i zgubił lub rozbił wszystkie wartościowe rzeczy, jakie kiedykolwiek dostał. Czytałam wiele książek na temat uczenia dojrzałości i odpowiedzialności i staramy się wpajać te cechy . Problem polega na tym, że zbyt często tracę przy dziecku cierpliwość. Krzyczę na niego i wymyślam, że jest głupi i leniwy. Potem wyrzucam sobie ten brak opanowania. Czy moje wybuchy szkodzą jego poczuciu własnej wartości?

Dzieci są zwykle bardzo odporne i większość z nich przyjmuje rodzicielskie wybuchy złości bez pozostawiania urazów w psychice. Właściwie wyrażenie niezadowolenia jest częścią procesu dydaktycznego, który ma doprowadzić dziecko do dojrzałości. Jednakże, jeżeli zdaje sobie pani sprawę, że pani reakcje są często lub zawsze przesadzone, szczególnie gdy w grę wchodzi negatywne określenie dziecka, dobrze byłoby, gdyby pamiętała pani słowa, które ktoś wypowiedział o tym, jak ludzie widzą siebie samych:

„Nie jesteśmy tacy, za jakich się uważamy… Nie jesteśmy nawet tacy, za jakich nas inni uważają… Jesteśmy tacy, za jakich sądzimy, że inni nas uważają.”

Jest wielka prawda w tym stwierdzeniu. Każdy z nas ocenia to. co sądzi, że inni o nim myślą, a następnie często gramy tę przypisaną sobie rolę. To wyjaśnia, dlaczego mamy często różne twarze w różnych środowiskach. Lekarz może być poważnym profesjonalistą przy swoich pacjentach, będąc opanowany i mądry w ich obecności. Oni „widzą” go takim, więc tak się zachowuje. Tego samego wieczoru jednak ten sam lekarz spotyka się z byłymi kolegami z uczelni, którzy pamiętają go jako starego rozrabiakę. Jego osobowość może się zmienić o 180 stopni między popołudniem i wieczorem, tak że byłby zupełnie nie do rozpoznania przez oniemiałego pacjenta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>