Dobson i jego zdanie

Wielki zwolennik dyscypliny wynikającej z miłości w pierwszych latach życia – Dobson -tw ierdzi, że przychodzi moment, gdy stosunek między pokoleniami musi się zmienić. „W momencie, gdy dziecko ma 18 lub 20 lat”, zauważył, „rodzice powinni zacząć odnosić się do swojego potomstwa częściej i lepiej jak do rówieśników. To uwalnia rodziców od odpowiedzialności przywództwa, a dziecko od obowiązku zależności”.

„Wypuszczenie naszych dzieci w dorosłość jest szczególnie trudne dla nas, rodziców chrześcijańskich, ponieważ tak bardzo zależy nam na wyniku naszego wychowania. Obawa przed buntem i odrzuceniem naszych wartości i wierzeń często prowadzi nas do utrzymywania władzy, dopóki nie zostanie nam ona wydarta. A do tego czasu mogą już powstać trwale szkody w układach rodzinnych”.

Jeden z najtrudniejszych momentów, w którym rodzice powinni zachować rezerwę następuje, gdy ich miody dorosły potomek wybiera partnera życiowego nie według ich gustu. „Chociaż bolesne jest zezwolenie na to, co jak sądzisz będzie małżeńskim nieporozumieniem”, Dobson ostrzegał, „nierozsądne jest stosowanie metody dyktatury i autorytatyw- ności w tej kwestii. Jeśli ustawisz się przeciwko osobie, z którą twoje dziecko postanowiło się pobrać, może cię czekać walka z synową czy zięciem przez resztę twojego życia.

Jeśli istnieją rzeczywiste powody, by sprzeciwiać się potencjalnemu małżeństwu, rodzice mogą szczerze wyrazić swoje przekonania w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób. Ale nie upoważnia to starszej generacji do zadręczania, dokuczania i krytykowania tych. którzy próbują podjąć tę ważną decyzję”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>