Depresja u kobiet

Czy depresja jest bardziej powszechna wśród kobiet czy wśród mężczyzn? Depresja występuje rzadziej wśród mężczyzn i jest u nich najwyraźniej związana z jakąś sytuacją kryzysową. Innymi słowami, mężczyźni ulegają depresji z przyczyn bardzo konkretnych, takich jak niepowodzenie w pracy czy choroba. Natomiast nie doświadczają oni raczej niejasnego, ogólnego, trudnego do zdefiniowania uczucia zniechęcenia, które regularnie występuje u wielu kobiet. Wystarczy nawet pochmurny dzień, by spowodować fizyczną i emocjonalną ociężałość u tych, które są szczególnie podatne na depresję.

Na co konkretnie skarżą się zazwyczaj kobiety wpadające w depresję? Co je irytuje? Zadałem to pytanie ponad 10 000 kobiet, którym rozdano do wypełnienia kwestionariusz zatytułowany „Źródła depresji u kobiet”. Na czele listy znajdował się problem niskiego poczucia własnej godności. Ponad 50%, pierwszej grupy testowanych zaznaczyło ten czynnik jako najważniejszy spośród wszystkich wymienionych możliwości, a 80%, umieściło go w pierwszej piątce przyczyn. To odkrycie doskonale zgadza się z moimi obserwacjami i oczekiwaniami: nawet u pozornie zdrowych i szczęśliwych w małżeństwie młodych kobiet, samozwątpienie powoduje najgłębszą ranę i pozostawia najzlośliwsze blizny. To samo stare źródło ujawnia się zwykle w ciągu pierwszych pięciu minut rozmowy: uczucia nienadawania się i braku pewności siebie stały się chlebem powszednim milionów kobiet.

Moja żona od prawie trzech miesięcy znajduje się w ostrej depresji. Jaki rodzaj leczenia lub terapii poleciłby jej Pan? Proszę ją jak najszybciej zaprowadzić do lekarza, najlepiej chyba do ogólnego. Ten rodzaj przedłużającej się depresji może mieć poważne konsekwencje jeśli chodzi o jej zdrowie fizyczne i psychiczne, zwykle jednak bardzo łatwo poddaje się leczeniu. Leki przeciwdziałające depresji są bardzo skuteczne w opanowaniu większości przypadków ostrej depresji. Lekarstwo nie zlikwiduje oczywiście okoliczności, które spowodowały u żony ten stan, trzeba więc rozważyć możliwości niskiego poczucia godności własnej lub inne przyczyny i odpowiednio się nimi zająć, być może z pomocą psychologa lub psychiatry.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>