Czy zabawki militarne są szkodliwe dla dzieci?

Wiele słyszymy o zabawkach militarnych. Czy Pan uważa, że są to zabawki szkodliwe dla dzieci? Od setek lat dzieci bawią się w kowbojów, Indian i wojny. Uważam, że troska o to w co się bawią jest bezpodstawna. Dotyczy to zwłaszcza chłopców, którzy żyją w sfeminizowanym świecie – więcej przebywają z matką – niż z ojcem, nauczycielami w przedszkolach i szkołach podstawowych są w większości kobiety. Sądzę, że jest to u chłopców zdrowy objaw, jeśli identyfikują się z męskimi wzorami, nawet gdy w grze występują elementy walki.

Z drugiej strony, rodzice powinni ograniczać oglądanie programów telewizyjnych pełnych przemocy i brutalnych scen. U dziecka oglądającego takie programy następują liczne zmiany fizjologiczne, których objawy to: przyspieszony puls, pocenie się rąk. schnięcie ust, przyspieszony oddech. Jeśli powtarza się to często, ujemne skutki takiego działania stają się widoczne.

Oboje z mężem jesteśmy przygnębieni, gdyż wydaje nam się, że nasza kilkunastoletnia córka odrzuciła wiarę chrześcijańską. Nawróciła się we wczesnych latach i w przeszłości okazywała prawdziwą miłość do Pana. Wpadamy w panikę. Czy mógłby Pan dać nam parę słów pocieszenia?

Małemu dziecku mówi się, co ma myśleć. Jest ono poddane działaniu różnych poglądów, przesądów i postaw rodziców wobec dobra i zła. Urzeczywistniają oni daną przez Boga odpowiedzialność kierowania i nauczania dziecka. Jednakże musi nadejść chwila, gdy wszystkie te koncepcje i idee są weryfikowane przez dziecko, które albo je zaakceptuje albo odrzuci. Gdy taki moment oceny nie nadejdzie w wieku młodzieńczym, młody człowiek nie będzie umiał pokonać przepaści jaka istnieje pomiędzy: „mówiono mi”, a „wierzę”. Jestto jeden z najważniejszych progów, których przekroczenie prowadzi od wieku młodzieńczego do wieku dojrzałego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>