Czy dziesięciolatek jest za duży, by sprawiać mu lanie?

Kara cielesna powinna być stosowana dosyć rzadko w okresie bezpośrednio poprzedzającym dojrzewanie. Oczywiście niektóre dzieci o silnej woli absolutnie wymagają tego, aby stosować wobec nich karę cielesną i należy to robić. Dziecko uległe powinno doświadczyć ostatniego bicia pod koniec pierwszej dekady życia (lub nawet cztery lata wcześniej).

Chciałbym usłyszeć Pana pogląd na temat karania nastolatka, szczególnie gdy mówi Pan, że sprawienie mu lania nie jest ani mądre, ani skuteczne.

Jedynym narzędziem kary jest manipulowanie warunkami środowiskowymi w momentach konfrontacji. Ma pani kluczyki do rodzinnego samochodu i może pani zabronić synowi lub córce używać go (lub być wożonym). Może pani udzielić lub cofnąć na jakiś czas pewne przywileje, włącznie z pozwoleniem pójścia na przyjęcie. Sprawuje pani kontrolę nad rodzinnym portfelem i może pani wybrać, czyjego zawartość podzielić, pożyczyć, oszczędnie wydzielić, czy zamknąć. Może pani również „uziemić” młodzieńca w domu (lub zabronić mu używania przez pewien czas telefonu lub telewizora).

Oczywiście nie są to szczególnie dobre środki motywacyjne i niekiedy zupełnie nieodpowiednie do zaistniałej sytuacji. Gdy nie pomaga apel o rozsądek, współpracę i lojalność wobec rodziny, pozostają stosunkowo słabe metody „kary”. Możemy tylko powiązać zachowanie naszych dzieci z pożądanymi przez nie i niepożądanymi konsekwencjami tego zachowania i mieć nadzieję, że powiązanie to będzie miało wystarczający wpływ na uzyskanie ich współpracy.

Czy dziesięciolatek jest za duży, by sprawiać mu lanie? – rozwinięcie

Jeśli brzmi to niejasno, proszę pozwolić mi na sprecyzowanie, co mam na myśli: rozgniewany, a mający silną wolę szesnastoletni chłopak czy dziewczyna może wygrać konfrontację z rodzicami, gdy sprawa stanie na ostrzu noża. Prawo skłania się coraz bardziej w kierunku emancypacji nastolatka, W wielu okolicach może on opuszczać dom i uniknąć odstawienia go tam z powrotem. Chłopak może dużo pić, palić i łamać wiele innych kanonów prawa cywilnego, zanim społeczeństwo go ukarze. W wielu stanach dziewczyna może dostawać pigułki antykoncepcyjne bez wiedzy i zgody rodziców, a jeśli te zawiodą może wstąpić do kliniki, by dyskretnie usunąć ciążę. Bardzo niewielu przywilejów jakie mają dorośli odmawia się nastolatkowi, który ma zapał do niezależności i wolę walki.

Jakże inna była sytuacja, gdy w dawnych czasach, Billy Joe wzrastał na farmie oddalonej może o osiem lub dziewięć mil. które Irzeba było przebyć konno, od domu najbliższego rówieśnika. Jego tatuś, farmer Brown, dumny z własnego autorytetu, mógł „przemawiać do rozsądku” wojowniczemu chłopcu bez udziału wpływów zewnętrznych. Nie ma wątpliwości, że było znacznie łatwiej ojcu i synowi porozumieć się. siedząc na pługu na dalekim końcu „Zapomnianej Ziemi”

Dzisiaj każda iskierka niezadowolenia młodzieńca jest rozdmuchana w tlący się płomień. Przechwytywanie nastolatkowego dolara stało się dużym biznesem dla wydawców nęcących czasopism, przedsiębiorstw nagraniowych radia i telewizji i impresariów koncertowych zaspokajających wszelkie młodzieńcze kaprysy. Oczywiście masy uczniów szkół średnich gromadzą się bezczynnie w mieście i popierają te usłużne przedsiębiorstwa. Stały się one siłą. którą trzeba brać pod uwagę.

Jeśli nastolatki nic będą miały wewnętrznej chęci do współdziałania i ponoszenia odpowiedzialności, sytuacja może bardzo prędko stać się nieprzyjemna. Ale skąd pochodzi ten hamujący glos? Jestem przekonany, że lata wczesnego dzieciństwa mają istotne znaczenie dla wpojenia szacunku między pokoleniami. Bez tego rodzaju podstawy – bez odrobiny obawy przed rodzicami – równowaga siły i panowania jest zdecydowanie przesunięta w kierunku młodszego wojownika. Robiłbym złą przysługę czytelnikom, wmawiając, że jest inaczej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>