Czasopismo Psychologia

Czasopismo Psychologia dzisiaj opublikowało artykuł Jamesa Levine’s, w którym omawia on trzy nowe książki na temat mężczyzn znajdujących się w okresie przejściowym. Wstępny paragraf artykułu daje obraz treści tych książek: „Po niezliczonych książkach na temat sytuacji kobiet, jakie ukazywały się w ciągu ostatniej dekady, nastąpił teraz przypływ prac poświęconych mężczyznom. Wyłania się wyraźnie i jaskrawo jeden temat: mężczyzna znajduje się w stanie kryzysu. Zaatakowani przez ruchy kobiece, zniewoleni tradycyjną i tkwiącą we wnętrzu ich świadomości definicję „męskości”, mężczyźni dosłownie nie wiedzą, kim są, czego chcą od nich kobiety, a nawet czego chcą od siebie (listopad 1979).

To prawda. Mężczyźni znajdują się w stanie niepewności co do znaczenia swojej roli płciowej. Wiemy, że nie do przyjęcia jest być „mięczakiem” (cokolwiek to może oznaczać), ale nie jesteśmy całkiem pewni, jak powinien zachowywać się prawdziwy mężczyzna. Czy ma on zarabiać na chleb i ochraniać swoją rodzinę? No, niezupełnie. Czy powinien przyjąć postawę autorytatywnego przywódcy domowego ogniska? Nie, jeśli jest mężem kobiety, która przeszła na „wyższy stopień świadomości”. Czy powinien przepuszczać swoją żonę w drzwiach lub ustępować kobiecie miejsce w pociągu czy wstawać z miejsca, gdy wchodzi ona do pokoju? Kto wie? Czy to on ma odmaszerować, by bronić ojczyzny w czasie wojny, czy też to jego żona będzie walczyła na obcej ziemi? Czy powinien nosić biżuterię i atlasowe pantofelki lub chodzić z torebką? Czy jest wreszcie cokolwiek, co odróżnia go od jego żeńskiego odpowiednika? Nic, o czym można by dowiedzieć się ze środków masowego przekazu!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>