Co wywołuje rywalizacja wśród rodzeństwa?

Rywalizacja wśród rodzeństwa nie jest oczywiście zjawiskiem nowym. Była ona przyczyną pierwszego odnotowanego morderstwa (gdy Kain zabił Abla) i objawiała się właściwie w każdej rodzinie posiadającej dwoje dzieci od tamtych czasów po dzień dzisiejszy. Podłożem tego konfliktu jest staromodna zazdrość i współzawodnictwo pomiędzy dziećmi. Margerite i Willand Beecher w następujący sposób piszą o niemożności uniknięcia tej walki: „Kiedyś wierzono, że jeśli rodzice wyjaśnią dziecku, że ma mieć małą siostrzyczkę czy braciszka, nic będzie się ono z tego powodu gniewać. Mówiono dziecku, że było ono dla rodziców tak wielką radością, iż chcieli swoje szczęście zwiększyć. Uważano, że takie przygotowanie zapobiegnie zazdrosnemu współzawodnictwu i rywalizacji. Niestety nie było efektów. A dlaczego miałyby być? Nie trzeba chyba wyjaśniać, że gdyby mąż powiedział żonie, iż zamierza sprowadzić drugą żonę do domu, by „powiększyć swoje szczęście”, nie byłaby jej obca zazdrość. Przeciwnie – zaczęłaby się walka – w bardzo podobnym stylu jak u dzieci”.

Jeśli zazdrość u dzieci jest tak powszechna, jak mogą rodzice zminimalizować naturalny antagonizm między rodzeństwem? Pierwszym krokiem jest unikanie takich okoliczności, w których następuje niekorzystne dla jednego dziecka porównanie z innym. Wykładowca Bill Gothard stwierdził, że źródłem wszelkiego poczucia niższości jest porównanie. Zgadzam się z tym. Nie chodzi o to „Jak mi się powodzi?” lecz o to „Jak mi się powodzi w porównaniu z Jankiem. Stefanem czy Marysią?” Nic chodzi o to, juk szybko biegnę. lecz o to. kto pierwszy przekroczy linię mety. Chłopiec nie zwraca uwagi na to ile ma wzrostu, interesuje go „kto jest najwyższy”. Każde dziecko systematycznie porównuje się ze swymi rówieśnikami i jest ogromnie wrażliwe na niepowodzenie we własnej rodzinie. Dlatego też rodzice powinni wystrzegać się określeń porównujących, które zazwyczaj wyróżniają jedno dziecko przed drugim. Jest to szczególnie ważne w trzech sprawach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>