Co kiedy dziecko nie uznaje słowa „nie” za odpowiedź? część 2

Oczywiście rodzice muszą uważać na zachowanie, przy pomocy którego pozwalają dziecku coś osiągnąć. Przy pomocy dyscypliny i cierpliwości musi upewnić się, że wzmocnienie, które następuje jest pozytywne, a nie negatywne w skutkach.

Moja czteroletnia córeczka Karen wciąż skamle. Rzadko mówi normalnym głosem. Jak mogę odzwyczaić ją od tego? Jest faktem znanym, że zachowanie, które nie jest wzmacniane, ostatecznie zanika. Proces len. zwany przez psychologów zniesieniem może być bardzo użyteczny dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą zmieniać pewne cechy u dzieci. Świat zwierzęcy dostarcza wielu ciekawych przykładów zniesienia. Zwróćmy uwagę na proces, przy pomocy którego uczy się słonie, by co wieczór nie używały całej swojej siły, by zerwać przytrzymujące je łańcuchy. Gdy słoń jest młody, przykuwa się go za nogę do betonowego bloku, który jest całkowicie nieruchomy. Walczy on jakiś czas bezskutecznie z zaporą, aż stopniow o jego zachowanie związane z chęcią ucieczki ustanie. Później cienka linka i kruchy słupek wystarćzą, by utrzymać potężnego słonia.

W celu wyeliminowania niepożądanego zachowania, trzeba określić niewłaściwe wzmocnienia, a następnie wstrzymać się od stosowania go. Użyjemy tego sposobu do problemu skamlenia, o którym pan wspomniał. Dlaczego pana dziecko skamle zamiast mówić normalnym tonem? Ponieważ z pewnością popierał pan jej skamlenie! Dopóki Karen mówi normalnym głosem, jest pan zbyt zajęty, by ją usłyszeć. Jestem pewien, że paple przez cały dzień, a więc często starał się pan nie słyszeć jej wypowiedzi. Lecz gdy Karen mówi przykrym, irytującym tonem, odwraca się pan, by dowiedzieć się o co chodzi. Skamlenie Karen daje wyniki jej normalny głos nie daje a więc przyzwyczaja się do używania skomlącego tonu. Aby odzwyczaić ją od tego, musi pan po prostu odwrócić stosowane wzmocnienie. Powinien pan powiedzieć: „Nie słyszę cię, ponieważ skamlesz, Karen. Mam dziwne uszy. po prostu nie słyszę skamlenia”. Gdy informację tę przekaże pan przez dzień lub dwa, nie powinien pan okazać, że usłyszał pan narzekający ton. Następnie powinien pan reagować natychmiast na prośbę wypowiedzianą tonem normalnym. Jeśli tę kontrolę wzmocnienia zastosuje się prawidłowo, gwarantuję osiągnięcie pożądanych rezultatów. Cala nauka jest oparta na tej zasadzie, a efekty tego są pewne i ściśle określone. Oczywiście może się zdarzyć, że babunia i wujcio Albert będą w dalszym ciągu wzmacniać zachowanie, które stara się pan zwalczać i może się wtedy ono utrzymać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>