Co jeśli dziecko uważa się za nieudane?

Jeśli pani syn uważa się za nieudanego, jego zachowanie będzie prawdopodobnie odpowiadało jego niskiemu mniemaniu o sobie. Podobnie jak jest wielu doskonałych graczy w golfa, którzy zarabiają na życie grając w turniejach, ale nigdy nie wygrywają. Zawsze umiejscowia- ją się na drugiej, trzeciej szóstej lub dziesiątej pozycji. Gdy wygląda już na to, że mogą być pierwsi, „zatyka” ich w ostatniej minucie i pozwalają wygrać komu innemu. To nie to, że chcą przegrać raczej nie „widzą” siebie jako zwycięzców, a ich osiągnięcia po prostu odzwierciedlają to wyobrażenie o sobie.

Rozmawiałem ostatnio z pianistką koncertową o wyjątkowych zdolnościach, która postanowiła już nigdy więcej nie grać publicznie. Wie ona, że ma duży talent, ale uważa się za osobę przegrywającą pod każdym innym względem. Co za tym idzie, gdy gra na scenie na fortepianie, jej błędy i omyłki sprawiają, że gra jak początkujący pianista. Za każdym razem, gdy doznawała tego upokarzającego uczucia, coraz bardziej utwierdzało się w niej przekonanie o własnej bezwartościowości w każdej dziedzinie. Obecnie wycofała się do odosobnionego, spokojnego, pozbawionego talentu „świata biedaków”.

Nie ma co do tego wątpliwości: brak pewności siebie może całkowicie zdemobilizować osobę utalentowaną, po prostu z obawy przed porażką.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>