Chłopiec wcześnie dojrzewający

W przeciwieństwie do dziewczyny wcześnie dojrzewającej chłopiec jest w bardzo korzystnej sytuacji. Jest on silny w okresie, gdy sita jest przedmiotem czci jego rówieśników, a w miarę nadających mu rozgłos tryumfów w sporcie rośnie jego pewność siebie. Jego wczesny rozwój stawia go w klasie na równi z dziewczętami, które również przechodzą rozbudzenie seksualne. Tak więc nie ma on poważnych rywali przynajmniej przez rok czy dwa lata. Badania naukowe potwierdzają, że chłopiec wcześnie dojrzewający jest często bardziej zrównoważony emocjonalnie, pewny siebie i cieszy się bardzo akceptacją otoczenia aniżeli inni chłopcy. Badania wskazują ponadto, że również póź- niejszym, dorosłym życiu chłopiec ten ma większe szanse powodzenia.

Omawiajcie le skrajne sytuacje ze swoim nastolatkiem rodzice powinni upewnić go, iż jest rzeczą zupełnie „normalną”, że niektórzy młodzi ludzie dojrzewają wcześnie lub późno. Nie znaczy to. że coś jest nie w porządku z ich ciałem. Jeśli dziecko rzeczywiście późno dojrzewa, będzie potrzebowało dodatkowej otuchy i zachęty w czasie rozmowy, aby mogło otworzyć się na porozumienie w sprawach jego obaw i niepokojów związanych z rozwojem i wzrostem fizycznym.

Mój trzynastoletni syn robi się w ciągu ostatnich paru lat coraz bardziej leniwy. Wciąż się pokłada, a w soboty połowę dnia zwykle przesypia. Skarży się, że jest bardzo zmęczony. Czy jest to typowe dla wczesnego wieku dojrzewania? Jak powinienem się do tego ustosunkować?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>