Chłopiec wcześnie dojrzewający – dalszy opis

Nie jest niczym wyjątkowym, że dziewczęta i chłopcy skarżą się na zmęczenie w okresie dojrzewania. Fizyczne zasoby ich organizmu są inwestowane w tym czasie w gwałtowny proces wzrostu, pozostawiając mniej energii na inne czynności. Okres ten nie trwa bardzo długo, a po nim następuje zwykle najbardziej energiczna faza życia.

Proponowałbym, po pierwsze, poddanie syna okresowemu badaniu lekarskiemu, aby wykluczyć możliwość jakiejś poważniejszej przyczyny jego zmęczenia. Jeśli okaże się, że chodzi o zjawisko dojrzewania, jak też podejrzewam, rodzice powinni dostosować się do sytuacji. Powinni zapewnić dziecku dużo snu i odpoczynku. Ta potrzeba nie jest jednak zazwyczaj zaspokajana, gdyż nastolatki uważają, że nie powinny kłaść się spać tak wcześnie jak wówczas, gdy byli dziećmi. Dlatego przesiadują do późna w nocy i z trudem brną przez następny dzień w stanie wyczerpania. Może się to wydać dziwne, że osoba dwunasto- bądź trzynastoletnia potrzebuje w istocie więcej odpoczynku niż. gdy miała dziewięć lub dziesięć lat z prostej przyczyny – wzmożonego wzrastania.

Chodzi mi o to, że o ile jest to możliwe, powinien pan pozwolić synowi pospać sobie w sobotę rano. Często rodzicom trudno jest pozwolić na to, by wyrośnięty syn czy córka wylegiwali się w łóżku do wpół do dziesiątej rano, podczas gdy trzeba skosić trawnik. Powinni jednak wiedzieć, że dziecko leży w łóżku, gdyż potrzebuje więcej snu i mądrze jest mu na to pozwolić. Dopiero gdy się obudzi, proszę poprosić go o skoszenie trawnika.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>