Chłopiec i dziewczyna późno dojrzewający

Chłopiec ten doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest jesz,cze „niemowlęciem”, podczas gdy jego koledzy są już dorośli. Podnosi słuchawkę, a telefonistka zwraca się do niego per „pani”! Co za zniewaga! Jest w wieku, w którym bardzo interesuje go sport, a lenie ma szans stając do walki z większymi i silniejszymi chłopakami. W przebieralni słyszy docinki na temat swojej niedojrzałości płciowej i jego poczucie godności własnej upada. A na domiar złego przez kilka lat jest on w istocie niższy od większości dziewcząt (one już wystrzeliły w górę, a on jeszcze nie). Powstaje w nim obawa, że jest z nim coś nie w porządku i to bardzo, ale nikomu nie ma śmiałości wyjawić swoich myśli. Byłoby to nazbyt zawstydzające. Dziecko takie, które nie weszło jeszcze w okres dojrzę- wania może być często największym rozrabiaka w szkole, jako że jest w nim wielka potrzeba dowiedzenia swojej wątpliwej męskości.

Dziewczyna, której „zegar wewnętrzny” opóźnia się wcale nie ma łatwiejszego życia. Patrzy nu swoją płaską klatkę piersiową, a potem przenosi wzrok na swoje koleżanki, które mają już rozwinięty biust. Od dwóch do trzech lat jej koleżanki szepczą w sekrecie między sobą na temat miesiączki, ale ona nie może wziąć udziału w tych dyskusjach. To grono koleżanek przezywa ją „dzidziusiem” i faktycznie nie wygląda na więcej niż osiem lat. Pamiętając o tym, jak wielką rolę odgrywa wygląd zewnętrzny w budowaniu poczucia własnej godności czytelnik z łatwością zrozumie, że u takiej dziewczynki może powstać poczucie niższości, nawet jeśli jest ona ładna i atrakcyjna. I jeśli ktoś nie powie jej, że jest inaczej niż myśli, z pewnością dojdzie do wniosku, że nigdy nie stanie się dorosła.

Skoro późne dojrzewanie jest niekorzystne, można by sądzić, że sytuacja przeciwna powinna być korzystniejsza. Tak jednak nie jest. Jako że dziewczyny zaczynają z reguły dojrzewać płciowo o rok lub dwa lata wcześniej niż chłopcy, dziewczynka wchodząca w okres dojrzewania wcześniej niż jej rówieśniczki znacznie wyprzedza cale swoje otoczenie. Siła fizyczna nie przynosi w naszym społeczeństwie żadnych prawdziwych korzyści, a rzeczą po prostu nie do przyjęcia jest. by w wieku dziesięciu lat szaleć za chłopcami. Przez dwa lub trzy lata wcześniej dojrzewająca dziewczyna nie idzie równo ze swoimi rówieśnikami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>