Cechy charakterystyczne najwyżej cenione w kulturze zachodniej

Zupełnie oczywiste, że nie możesz nauczyć dziecka szacunku dla siebie samego, jeśli nie lubisz go z jakichś własnych powodów! Przez zbadanie swoich najbardziej skrytych uczuć, może przy pomocy rozumiejącego doradcy lub lekarza, możesz jako kochający rodzic znaleźć w sercu miejsce dla swego niezupełnie doskonałego dziecka. Mimo wszystko, jakież mamy prawo wymagać superdzieci, gdy jesteśmy sami tacy zwyczajni!

Mówił Pan o właściwościach, czy cechach charakterystycznych, które są najwyżej cenione w kulturze zachodniej. Ale jakie jest źródło samego poczucia własnej wartości?

Poczucie własnej wartości i akceptacji siebie samego, które są kamieniem węgielnym zdrowej osobowości, mogą pochodzić tytko z jednego źródła. Nie można ich kupić czy wyprodukować. Poczucie własnej godności zdobywa się widząc własne odbicie w oczach innych ludzi lub w oczach Boga. Inaczej mówiąc, dowód naszej wartości musi być zdobyty poza nami. Tylko wtedy, gdy inni nas szanują, my szanujemy samych siebie. Tylko wtedy, gdy inni nas kochają, my kochamy siebie. Tylko wtedy, gdy inni uważają nas za miłych, atrakcyjnych i zasługujących na szacunek, dochodzimy do porozumienia sami ze sobą. Niekiedy jakaś osoba rodzi się z tak ogromną wiarą w siebie, że wydaje się nie potrzebować akceptacji innych łudzi, ale jest to naprawdę rzadkość. Większości z nas zależy na codziennym wsparciu emocjonalnym ze strony współtowarzyszy. Co wobec tego dzieje się z tymi, którzy żyją w stanie ciągłej izolacji, pozbawieni kochającego, troskliwego kontaktu z ludźmi przez całe lata? Jest oczywiste, że tacy ludzie będą doświadczać uczucia braku własnej wartości, prowadzącego go głębszej depresji i rozpaczy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>