.,Brzydkie kaczątko” i jego przykład

Rozumiem, w jaki sposób społeczeństwo ocenia wartości dziecka na podstawie jego fizycznej atrakcyjności. Ale skąd ono dowiaduje się o tej ocenie tak wcześnie? Przy pomocy jakiego mechanizmu to podejście kulturowe jest przekazywane dzieciom w wieku przedszkolnym?

Trudno, by dzieci tego nie odczuły w otaczającym ich świecie. Tylko tępe dziecko nie zauważyłoby, że brzydka dziewczyna nie wygrywa konkursu na miss Ameryki: brzydcy nie zostają wodzirejami brzydkie osoby rzadko grają w filmach brzydcy mogą nie znaleźć partnera do małżeństwa brzydcy mają mniej przyjaciół brzydkich mniej się pragnie! Co więcej, gdy badam tradycyjną literaturę dziecięcą zdumiewa mnie, jak wiele starych opowieści koncentruje się wokół atrakcyjności fizycznej bohaterów, czego przykłady podaję niżej.

.,Brzydkie kaczątko” – znana historia o nieszczęśliwym małym ptaku odepchniętym przez ładniejsze kaczki. Brzydkie kaczątko niepokoiło się swoim groteskowy m wyglądem. Na szczęście dla niego było w rzeczywistości pięknym łabędziem, co ujawniło się we wczesnej młodości (historia nie wspomina o brzydkim kaczątku, które wyrosło na brzydką kaczkę). Ile dzieci czeka cierpliwie na pojawienie się pięknego łabędzia a w wieku dorastania widzi, że jest coraz gorzej?

„Rudolf, czerwononosy renifer” – Rudolf miał fatalny nos, który powodował, że inne renifery odrzucały jego towarzystwo. To opowiadanie nie ma nic wspólnego z reniferami jest to historia o dzieciach. Pokazuje, jak traktuje się osoby odmienne fizycznie. Są odpychane i wyśmiewane. Jedyny sposób, w jaki „Rudolfowie” tego świata mogą być zaakceptowani, to dokonanie jakiegoś cudownego wyczynu, symbolizo- wanego w tej książce przez odważny przejazd saniami w czasie burzy śnieżnej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>